Thursday, July 15, 2010

old standby...

Whipped up a 4 loaf batch of my best tested FL Beer Bread this morning.  Before my decision to start transitioning (sooner) away from processed foods (part of the self sustainable thing) - I stocked up on enough beer bread parts to bake about 30 loaves.  Might as well crank 'em out while I got the stuff.  Little done in the in between hours other than mindless errands.  Topped off the day grinding up another batch of wheat sprouts and the secret mix for the perfect loaf - round two.

I have been noticing that the greenhouse doesn't seem to be building itself - I should probably address that issue...  88,100,71,0,B

5 comments:

GYPSY JESS said...

hey john....i was browsing ebay and found a few greenhouses for under $100 plus free shipping. they didnt look fancy but they might do the trick until i have time to build one by hand.....

Bruce said...

John,
Keep working it.
As I get older, I notice that things just don't get done by themselves. One of the constants of the universe. Don't ever stop. Forge ahead, no matter what.
It's worked for me..... so far.

Bruce S.

Just Me said...

Hey Gypsy,
You can probably build one from scratch cheaper, better and larger than those. Get landscape timbers or railroad ties and place them 8' apart, then arch 16 or 20 foot stock panels between them and cover with shade cloth. John had an older post about some greenhouses that a fellow up on Taurus Mesa built this way. No hard corners or flat surfaces to catch the wind and they're standing up well to the weather after several years of use. Probably just as fast to set up as any kit you could buy. Total cost using materials from McCoy's is about 120 bucks for an 8' x 16'

Marlene said...

John, you're gonna crank out 30 loaves of bread? For who? You yourself can only eat so much per day, and your natural breads do not have any preservatives in it, so what about the mold that will be setting in and ruining those lovely loaves before they can be consumed? Unless you've got a freezer I am not aware of?

You should establish a "bread day" (by putting up a notice at the Grub Shack) and offer to sell X number of loaves each week. Do not increase the amount of bread even if customers are killing each other over it. Scarcity is your friend when it comes to a bread such as yours. Five dollars per loaf.

Teehee. I know you just love it when I give you advice, but I couldn't resist.

ezrablu said...

It's great to read your posts since we're on the same path to getting away from processed foods, meat, self sustaining, etc. It's a huge transition and a lot of work compared to the instant way of cooking and eating most people live on now days. It does get easier though plus how much better I feel makes it more than worth it. I wish I would have done this long ago. JW, with your living conditions you should look into a hemp sprout bag by Sproutman.
http://sproutman.com/sprouters/sproutmans-natural-hemp-sprout-bag